קורס הכשרת מנחים - פרטים מלאים

מורי הקורס:

יונתן דומיניץ - ממייסדי וממובילי תכנית מדיטציה אחד על אחד. מתרגל מדיטציה וצועד בדרך הדהרמה למעלה מעשרים שנה. מורה למדיטציה ודהרמה בעמותת תובנה. מלמד מדיטציה במסגרות שונות, באקדמיה, בבתי חולים, בחברות ובארגונים בארץ ובחו"ל.

אילן לוטנברג - מנטור ומנחה מלווים בתכנית מדיטציה אחד על אחד. לומד ומתרגל מעל ל-20 שנים את הדרך הבודהיסטית במסורות השונות. מלמד מדיטציה ודהרמה בעמותת תובנה, בפסיכו-דהרמה ובמסגרות נוספות. מתרגם ספרים בודהיסטיים. ממייסדי "בודהיזם בישראל".

מורים אורחים - הקורס יכלול  מפגשי לימוד והעשרה עם סטיבן פולדר, יעקב רז, בעז עמיחי, סנדיה בר קמה, שירה שוהמי, רני לוי, ועוד מומחים אורחים מתחומי ליווי רוחני, פסיכולוגיה וטיפול נפשי.

על תכנית מדיטציה אחד על אחד:

התכנית פועלת משנת 2015. בתכנית פעילים כ-60 מלווים-מתנדבים (בפריסה ארצית רחבה - מדן ועד אילת), רובם מתרגלים ותיקים בעמותת "תובנה" וחלקם  הגיעו ממסגרות תירגול שונות.

המתנדבים בתוכנית מלווים על ידי צוות מורים בכירים למדיטציה ודהרמה הכולל את יונתן דומיניץ, אילן לוטנברג, ופסיכותרפיסט – רני לוי.

התכנית מציעה הנחיה אישית וליווי בתרגול מדיטציה למתמודדים עם סרטן ומחלות מאיימות חיים אחרות, אשר עקב מצבם אינם מסוגלים להצטרף למפגשי תירגול קבוצתי בקהילה. מאז הקמת התכנית נתמכו במסגרתה כ-120 מתמודדים בשנה.

עלות הקורס:

הקורס הינו בתשלום. העלות הריאלית של קורס הכשרה מעמיק ורחב היקף כמו זה שמוצע למשתתפי הקורס, הינה יקרה. כדי לסייע במימוש חזון העמותה ולהכשיר מלווים נוספים שיוכלו להיענות לפניות הרבות של מתמודדים עם מחלות מאיימות חיים שמגיעות אלינו, העמותה מגייסת תרומות שמאפשרות לה לסבסד את עלות ההשתתפות בקורס ולהציע אותו במחיר נמוך מהעלות שלו.

בתמורה לכך, משתתפי הקורס יתחייבו מראש לליווי בפועל של מתמודדים במסגרת העמותה, לתקופה של שנתיים.

עלויות קיום הקורס מורכבות מתשלום סמלי למורים (הנמוך בהרבה מהמקובל בקורסים דומים המוצעים בשוק). המורים עצמם מציעים את כל ליווי הסופרוויז'ן לתלמידי הקורס ללא תמורה, כפי שהוא מוצע גם למלווים הפעילים בתוכנית 1:1. עלויות נוספות בהפקת הקורס כוללות שכירת המקומות בהם מתקיימים הלימודים, וכן עלויות ריכוז, הפקה ועיצוב/דפוס.

לפרטים נוספים ולהגשת מועמדות להרשמה:

אפרת ירדני רשבסקי, רכזת התכנית 054-3509400

דוא"ל 1on1meditation@gmail.com

תכנית מדיטציה אחד על אחד עורכת בכל שנה קורס להכשרת מנחים לליווי באמצעות מדיטציה של אנשים המתמודדים עם מחלות מאיימות חיים. הקורס מיועד למתרגלי מדיטציית תובנה (ויפאסנה, מיינדפולנס) מנוסים המעוניינים להתנדב ולסייע למתמודדים עם סרטן או מחלות מאיימות חיים אחרות. במהלך הקורס יעברו המשתתפים תהליך של תרגול אישי, לימוד, הכשרה כמנחי מדיטציה ותקופת סטאז' שבמהלכה ילוו מתמודדים תוך כדי ליווי והדרכה (סופרוויז'ן) על ידי מורי התכנית.

מבנה הקורס:

 • תקופת לימודים שתיפרס על כחמישה וחצי חדשי לימוד, שכוללת 20 מפגשים שבועיים ועוד שני ימי תרגול ארוכים

 • תקופת סטאז' של כארבעה חודשים, שבמהלכה ינחו המשתתפים מתמודדים תוך כדי ליווי של מורי הקורס

 

תכנית הקורס:

תכנית הקורס כוללת ארבעה מרכיבים עיקריים –

 • הכשרה במיומנויות של לימוד, הדרכה וליווי של מתמודדים באמצעות מדיטציה.

 • הקניית כלים, גישות ומיומנויות במפגש עם חולי, אובדן, סבל, פרידה ומוות.

 • יישום והתנסות בליווי מתמודדים באמצעות מדיטציה, תוך כדי ליווי והדרכה (סופרוויז'ן).

 • העמקת התרגול, הדרך וההתפתחות האישית של המשתתפים בתכנית.

נושאי הקורס:

 • הכשרה בלימוד והנחיית מדיטציה: לימוד ופיתוח מיומנות בהנחיית תרגולים וגישות שונות של הרפיה, איסוף וריכוז התודעה, שימוש מיטיב באיכות תשומת הלב.

 • ארגז הכלים שלי: תרגול ופיתוח מיומנויות להפחתת מועקה ולחץ של מחשבות, רגשות, דאגות, חרדות, אי וודאות וחוסר שליטה.

 • אמנות ההקשבה והנוכחות: הקשבה פנימה והחוצה, נוכחות מותנית ונוכחות בלתי מותנית. פיתוח היכולת לשהות ברגע הנוכחי.

 • להיות אי לעצמנו: עבודה ומיומנויות במפגש עם סבל וכאב, טרנספורמציה במפגש עם קושי, חקירה ושחרור של מה שכובל.

 • טוב לב וחמלה בלב הקושי: תרגול והנכחת האיכויות המשחררות של הלב.

 • כוחה המרפא של המדיטציה: לחקור את התודעה כדי למצוא בה מקלט אמיתי. המימד הרוחני כחוויה של נוכחות.

 • בין כאב לסבל: גישות בסיסיות במפגש עם מתמודדים ובני משפחתם: זיהוי האמונות, העוצמות ונקודות המשען והתמיכה. יצירת אמון, פתיחות וקבלה.

 • מחלה כנקודת מפנה: מחלה כאפשרות לחיות את החיים במלואם. העוצמה שבהשלמה. ויתור. התפייסות. פרידה. קץ המאבק. החירות שמעבר לסבל.

 • המלווה כמתרגל: העמקת והרחבת התרגול האישי. תהליך הליווי כקרקע להתפתחות וצמיחה.

 

:למי מיועד הקורס

הקורס מיועד למתרגלים ותיקים עם לפחות 4 שנות תרגול מדיטציית תובנה/ויפאסנה/מיינדפולנס, שתירגלו לפחות 3 ריטריטים ארוכים של שבוע ומעלה בשתיקה. תידרש המלצה של מורה. המועמדים המתאימים יעברו ראיון אישי.